21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten, ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako światowe święto różnorodności językowej i wielojęzycznej edukacji, ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o języki ojczyste, dbania o ich rozwój i trwanie. W przypadku Kaszubów i języka kaszubskiego ma to szczególne znaczenie, jest to bowiem jedyny w Polsce język regionalny!
Kaszubski język należy do zachodniosłowiańskiej grupy, indoeuropejskiej rodziny językowej. Najstarsze zapisy, zawierające kaszubizmy, pojawiły się w 1584 roku za sprawą Szymona Krofeja, pastora w Bytowie, w jego tłumaczeniach ksiąg religijnych, zatytułowanych Duchowne piesnie Dra Marcina Luthera
W roku szkolnym 2014/2015 w szkołach na Pomorzu języka kaszubskiego uczy się 17585 uczniów. Język kaszubski spełnia na w naszym regionie nie tylko rolę kulturową i komunikacyjną. Jest używany głównie w rodzinach i kontaktach sąsiedzkich. W wielu kaszubskich rodzinach został zerwany proces międzypokoleniowego przekazu znajomości rodzinnej mowy. Aby upowszechniać znajomość języka kaszubskiego, po 1991 r. zaczęto wprowadzać nauczanie tego języka do szkół jako przedmiotu dodatkowego – przedmiotu dla chętnych. Nauka języka kaszubskiego daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem. Według danych SIO Kuratorium Oświaty w Gdańsku w obecnym roku szkolnym w szkołach podstawowych uczy się go dzieci 14110 dzieci, w gimnazjach – 2733 dzieci, w szkołach ponadgimnazjalnych – 742 uczniów.
W naszej szkole uczy się języka kaszubskiego 41 dzieci.